forum

TOPlist

Preview: Flyers vs. Penguins

25.2.2017 19:10

Velký hokejový svátek je tady! Hokejisté Flyers se po prohře s Washingtonem přesunuli již včera do Pittsburghu, kde v zápase pod otevřeným nebem v rámci takzvaného Stadium Series vyzvou na fotbalovém stadionu Heinz Field od 02:00 SEČ celek Pittsburghu Penguins. Dnešní zápas tak bude vynikající oslavou obou organizací, které slaví 50 let od vstupu do NHL. Oba celky však nečeká nic jednoduchého. V Pittsburghu panuje poslední dny jarní počasí, což se podepsalo také na kvalitě ledové plochy. Zápas mohou čeští příznivci sledovat na stanici Nova Sport.

Dnešní soupeři na sebe během letošní základní části narazili zatím pouze jednou, a sice koncem října ve Wells Fargo Center. Do zápasu lépe vstoupili domácí Flyers, kteří se hned v úvodu dostali zásluhou Wayna Simmondse a Jakuba Voráčka do dvoubrankového vedení. Ještě v první třetině však Letci o vedení přišli, když Penguins v rozmezí pouhých 55 vteřin skórovali hned třikrát. Ve druhé třetině se sice prosadil Jevgenij Malkin, avšak Flyers dokázali srovnat a tak bylo po dvou třetinách skóre 4:4. Třetí třetina však nakonec pařila hostům z Pittsburghu, když ve 49. minutě skóroval podruhé v utkání Jevgenij Malkin, který tak pro svůj celek vybojoval dva body.

Jelikož Flyers a Penguins vstoupili do NHL ve stejných letech a obě mužstva se nacházejí ve stejných divizích, týmy z Pensylvánie na sebe ve své historii narazili již ve 278 zápasech. Mnohem úspěšnější jsou ve vzájemných duelech Letci z Philadelphie, kteří dokázali zvítězit ve 151 utkáních, sedmadevadesátkrát se radovali Pens a 30 duelů skončilo remízou. Na západě Pensylvánie jsou však úspěšnější domácí Penguins, kteří před vlastním publikem vyhráli ze 139 zápasů celkem 62, v 55 případech se ze zisku dvou bodů radovali Flyers a hned 22 utkání skončilo remízou.

Tým z Philadelphie se v posledních týdnech nemůže příliš stěžovat na množství zraněných hráčů. Trenér Letců Dave Hakstol by měl i v dnešním Stadium Series postrádat vinou zranění pouze dva své svěřence. V sestavě Flyers se dnes ještě nepředstaví mladičký kanadský forvard Travis Konecny, který by se zraněním v dolní části těla chybět svému celku ještě zhruba týden. Otazník pak visí nad startem Jordana Weala, který vynechal posledních několik duelů kvůli zranění v horní části těla. O jeho nasazení se rozhodne až těsně před utkáním.

To Pens se budou muset v dnešním svátečním duelu obejít hned bez pětice svých hráčů, které momentálně trápí zdravotní problémy. Na Heinz Fieldu se s určitostí nepředstaví obránce Travor Daley, jenž podstoupil operaci kolene. Mimo hru je také mladý finský zadák Olli Maanta, kterého do utkání nepustí zranění ruky. Kouč Mike Sullivan bude postrádat také osmadvacetiletého amerického forvarda Nicka Bonina, jehož trápí nemoc. Penguins se nebudou moci spolehnout ani útočníka Conora Shearyho, který laboruje se zraněním v horní části těla. Posledním hráčem na marodce Penguins je pak útočník Bryan Rust, jehož trápí zranění ruky.

V brance Letců se v dnešním utkání představí Michal Neuvirth. Český brankář dostává v poslední době od trenérů velký prostor, když během únoru nenastoupil jen do jednoho zápasu. Osmadvacetiletý brankář v této sezóně odchytal 23 utkání s úspěšností zákroků 88.8% a průměrem 2.84 obdržených branek za zápas. Z posledních pěti utkání dovedl Neuvirth Flyers ke dvěma vítězstvím. Záda bzde českému brankáři krýt Steve Mason.

Domácí Penguins dnes vsadí na teprve dvaadvacetiletého Matta Murrayho, který pomalu začíná z pozice jedničky vytlačovat zkušeného Fleuryho. Murray v této sezóně nastoupil do 34 utkání. Jeho úspěšnost zákroků činí 92.6% a průměr obdržených branek 2.27 za zápas. Z posledních pěti utkání dovedl mladý Kanaďan svůj tým ke třem vítězstvím. Náhradním brankářem Pittsburghu bude Marc-Andre Feury.

PITTSBURGH PENGUINS

Dnešní utkání Stadium Series se uskuteční na fotbalovém stadionu Heinz Field, který je domovem Pittsburghu Stealers hrajícího NFL. Stadion se nachází na břehu řeky Ohio a jeho výstavba byla zahájena v létě roku 1999. Celková kapacita Heinz Field je v současné době pro utkání amerického fotbalu 75 tisíc diváků. Tento stánek však již jednou hostil také hokejový zápas pod otevřeným nebem, když se zde v roce 2010 utkali v takzvaném Winter Classic celky Pittsburghu Penguins a Washingtonu Capitals. Zápas tehdy navštívilo 68.111 diváků.